Bugun...
Reklam
Reklam


TGC’den Danıştay akreditasyonuna tepki:
“Danıştay halkın bilgilenme hakkını yok saymıştır”

TGC’den Danıştay akreditasyonuna  tepki:

TGC’den Danıştay akreditasyonuna  tepki:

“Danıştay halkın bilgilenme hakkını yok saymıştır”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Danıştay’ın törenine TRT ve AA dışında yayın kuruluşunun alınmamasını eleştirdi. Cemiyet Yönetim Kuruluyaptığı açıklamada “Akreditasyon demokrasilerdeki basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne karşı bir uygulamadır.  TGC olarak bu yanlıştan artık dönülmesini bekliyoruz” dedi. TGC Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Akreditasyon konusu Türkiye'de yıllardır bir sorun olarak gündemdedir. Sorunun çözümünü beklerken yeniden keyfi değerlendirmelerle iptaller yaşanmaktadır. İktidar, yayın politikasından hoşlanmadığı gazetelerin çalışanlarının mesleklerini yapmalarını engellemektedir.

Akreditasyon uygulaması toplantı ve genel kurullardan mezarlıklara kadar geniş bir alana taşmıştır.

Son olarak Danıştay’ın da bu yanlış uygulamaları benimsemesi düşündürücüdür.Danıştay Başkanlığı’nın 147. kuruluş yıldönümüne bu sene sadece AA ve TRT alınmıştır. Danıştay’ın 147. kuruluş yıldönümü törenlerini izlemek üzere gelen gazeteciler içeriye alınmamıştır.

Bu durum kamuoyunu bilgilendirme görevi ile orada bulunan gazeteciler arasında eşitlik ilkesine aykırı düşmektedir. Halkın bilgi alma hakkına yönelik yeni bir engellemedir. Çağdaş demokrasilerdeki basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne karşı bir uygulamadır.  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  olarak bu yanlıştan artık dönülmesini bekliyoruz.”


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ3 + 9 =
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI